Kurs Eğitmenleri

Şan Eğitimi

Ses çıkarmak, konuşmak, melodik sesler çıkarmak ve bunların en üst noktası olan şarkı söylemek, insanoğlunun ilk ve en eski anlaşma biçimidir. Bebeklikten başlayan bu süreç; insan bedenine yerleştirilmiş ses çıkarma enstrümanını en iyi şekilde kullanmakla meydana gelir. Bu enstrümanı en iyi, en verimli ve en sağlıklı şekilde kullanmak ise, aynı çalgı aleti öğrenmek gibi, kasları ve ses tellerini kontrol etme tekniği ve çalışmasını gerektirir. İşte bu tekniğe “şan tekniği” ve bu çalışmaya “şan çalışması” diyoruz.

Sadece sanatların birleşimi ve şarkı söylemenin en üst noktası olarak kabul edilen opera şarkıcılığı için gerektiği sanılan şan çalışmaları, aslında her tür şarkı söyleyen, profesyonel veya amatör ve hatta yüksek sesle konuşmak zorunda olan her birey için öğrenilmesi zorunlu bir çalışmadır. Kasların doğru çalıştırılması ve nefes tekniği ile başlayan şan çalışmaları, daha sonra güzel şarkı söyleme ve doğru diksiyon ile devam eder. Diyafram nefesi ile başlayan çalışmalar daha sonra rezonans boşluklarını kullanmak, ağız boğaz pozisyonlarını öğrenmek, hiç yorulmadan en yüksek, en rezonanslı ve en iyi duyulan sesi çıkarmayı deneyimlenmek ile devam eder. Bu çalışmalar kişiye, probleme, amaca uygun, yoğun nefes ve ses egzersizleri ile gerçekleşir. Bu çalışmaların tüm vücuda hükmetmek ile gerçekleştiğini öğrenmek ve bir süre sonra sesteki değişimi görmek, bu eğitimi alan her birey için çok büyük keyif ve motivasyondur. Seste meydana gelen tekniğe bağlı (Fiziksel, fizyolojik olmayan)sorunların (Çabuk kısılma, istenilen performansın sağlanamaması, bazı ses teli sorunları vb.) iyileşmesi de bu tekniği en iyi şekilde öğrenmekten geçer.

Ses tellerinin ve kas gelişiminin tamamlanması ile başlanabilen ses tekniği çalışmaları, aynı zamanda bu fizyolojik yapıları da bilmeyi gerektirir. Tüm bu teknik bilginin sonucunda şarkı söylemek ve ikna edici konuşabilmek, büyük bir keyif ve özgüvendir. İşte bu keyfi yaşamak, kendinizi geliştirmek, sınavlara hazırlanmak, yorulmadan ve sağlıklı şarkı söylemek, doğru repertuarı oluşturmak ve tekniğe bağlı ses sorunlarını gidermek için Alkış Müzik ve Bale çok doğru bir seçimdir.

Alkış Müzik ve Bale, her bölümde olduğu gibi şan eğitimi bölümünde de, opera kariyeri ve öğretmenlik kariyerini aynı anda yürüten çok kuvvetli bir ses eğitimi kadrosu ile çalışmaktadır. Sertifika programlı bu bölüm, opera – şan tekniği, ses eğitimi, repertuar, konservatuar hazırlık ve destek, konser repertuarı ve hazırlığı, amatör ses eğitimi ve ses tekniği sorunları konusunda en yetkin eğitim ve kadroya sahiptir.

Şarkı söylemenin ve güzel sesin keyfinde sizlerle buluşmak üzere…