Füsun Naz ALTINEL Viyola Öğretmeni

1990 yılında İstanbul’da doğan Füsun Naz Altınel, 2001 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Nuri İyicil ile viyola eğitimine başlamıştır. Lisans öğrenimine ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Ani İnci ve Çiğdem Altaş Epikmen’in sınıflarında devam etmiş, 2011 yılında ‘okul ikincisi’ olarak mezun olmuştur. İlk yüksek lisans eğitimine 2012 yılının şubat ayında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Hande Özyürek ile başlamış, 2013-2014 döneminde ise Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile İngiltere’deki Royal Northern College of Music'de Post Graduate Diploma in Solo Performance – (Viyola Solistliği) programında Asdis Valdimarsdottir ile çalışma olanağı bulmuştur.

2014 yılının eylül ayında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki yüksek lisans eğitimini tamamlayan Füsun Naz Altınel; eğitimi süresince Nobuko İmai, Thomas Riebl, Henk Guittart, Vicci Wardman, Lise Berthaud, Annette İsserlis, Tatjana Masurenko, Siegfried Führlinger, Katherine Murdock, Ruşen Güneş gibi dünyaca tanınan viyola solistleri ile ustalık sınıflarında aktif katılımcı olarak yer almıştır. Akademik anlamdaki kariyeri dışında, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konser ve festivallere davet edilmiş; 2008 yılında Amerika’nın Minnesota eyaletinde yapılan Sieur Du Luth Summer Arts Festival’inde, 2010-2011 yıllarında Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ile Essen Young Euro Classic Festivali, Linz Brucknerfest, ve İÜDK senfoni orkestrası ile birlikte Fransa’da Festival International de Musique Universitaire festivallerinde yer almıştır. 2016 yılının temmuz ayında ise İtalya'da düzenlenen Fondazione Cantiere d'Arte di Montepulciano festivaline üçüncü kez davet edilerek Royal Northern College of Music senfoni orkestrasının viyola grup üyesi olarak konserler vermiştir.

2014 yılında ise Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde Hoffmeister’in viyola konçertosunu solist olarak seslendirmiştir. 2014-2016 yılları arasında İngiltere'nin Leeds şehrinde bulunan Orchestra of Opera North’un viyola grubu üyesi olarak konserler vermiş, buna ek olarak 2015 yılında kazanmış olduğu odisyon ile Royal Liverpool Philharmonic Orchestra ile akademist olarak konserler vermeye hak kazanmıştır. Yurtdışındaki eğitimi süresince Borusan Kültür Sanat Vakfı müzik bursu ile desteklenmiş olan Füsun Naz ALTINEL, 2016 yılının temmuz ayında Royal Northern College of Music’deki ikinci yüksek lisans eğitimini bitirmiştir. 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Sanatta Yeterlik çalışmalarını Doçent Beste Tıknaz Modiri ile sürdürmektedir. 2017-2018 konser sezonunda Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, TOBAV, Barış Manço Kültür Merkezi gibi önemli konserler salonlarında resitaller ve oda müziği konserleri gerçekleştirmiş, aynı yılın mart ayında ise Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası ile Schubert’in Arpeggione Sonata adlı eserini solist olarak seslendirmiştir. 2018-2019 sezonunda ise keman sanatçısı Prof. Cihat Aşkın’ın kurucusu olduğu Aşkın Ensemble’ın üyesi olarak yurtiçi konserlerinde yer almaya devam etmektedir. Aynı yıl itibari ile İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasında takviye sanatçı olarak konserlde yer almıstır. Sanatçı halen Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası’nın viyola grubu üyesi olarak konserler vermektedir.